ورود|ثبت نام
facebook
google+
instagram
تلگرام

04133378246

edu.pulsee @ gmail.com

برق
عمران
فناوری اطلاعات
اخذ دیپلم کاردانش
معماری

طراح و تحليلگر مدارات ميكروكنترلر خانواده AVR & ARM

 

میکرو کنترلر چیست ؟

میکروکنترلر یک مدار مجتمع یا چیپ الکترونیکی است که دارای CPU,حافظه رم ، رام و تعدادی ورودی خروجی قابل برنامه ریزی است. میکروکنترلر ها در واقع یک میکروکامپیوتر هستند که برای مصارف خاصی برنامه ریزی می شوند. میکرو کنترلر ها در انواع مختلف و برای مصارف مختلفی تولید می شوند. میکروکنترلر ها توسط کاربر قابل برنامه ریزی هستند که طبق برنامه کاربر می تواند تعریف کند اگر شرایط خاصی در ورودی اتفاق افتاد ، در خروجی اتفاق خاصی بیفتد.

با این‌که سال‌هاست پردازنده‌ها به‌عنوان مغز تصمیم‌گیرنده سیستم‌های کنترلی، جایگاه خود را تثبیت کرده‌اند، اما می‌توان میکروکنترلرها را به‌عنوان نقطه عطفی در طراحی سیستم‌های کنترلی برنامه­پذیر به شمار آورد. استفاده از میکروکنترلرها طراحی سیستمی را تا به آن‌جا ساده کرد که مرزهای مهندسی را از اطراف این فن زدود. اکنون حتی دانشجویان و دانش‌آموزان می‌توانند به راحتی با استفاده از میکروکنترلرها، سیستم‌های مورد نیاز خود را از یک کنترل‌کننده ساده دما گرفته تا روبات‌های گوناگون، طراحی کنند؛ همین امر لزوم آشنایی با نحوه استفاده از میکروکنترلرها را آشکار می‌سازد.

در حال حاضر در كشور ما ميكروكنترلرهاي زيادي در طراحي سيستم‌هاي كنترلي به كار مي‌روند كه از جمله آنها مي‌توان به خانواده های 8051 (ساخت شرکت اینتل) ، PIC (ساخت شرکت Microchip) ، AVR (ساخت شرکت Atmel) و ARM ( ساخت شرکت Acron ) اشاره کرد. هركدام از اين خانواده‌ها صدها عضو با قابليت‌هاي مختلف دارند كه مي‌توانند پاسخگوي نياز تقريباً همه كاربردهاي سيستمي باشند.

در چند سال اخير، ميکروکنترلرهای AVR & ARM به گزينه های اول در طراحي سيستم‌هاي کنترلي (برای کنترل ربات ها تا استفاده در کارخانه صنعتی)  در کشور ما تبديل شده اند. ويژگي‌هاي مثبت این میکروکنترلرها ، مانند قابل فهم بودن معماري، تنوع امکانات، هزينه مناسب، سادگي طراحي سخت‌افزاري و... آنها را به ميکروکنترلرهایي محبوب تبديل کرده است.

کلیه حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی پالس محفوظ می باشد.
طراحی سایت : ایلحان